Açılış Sayfam Yap   Sık Kullanılanlara Ekle   

   Anasayfa          Künye          Yazar Girişi         Sitene Ekle         Arşiv
 
DOĞA-ÇEVRE - ÇETKODERden cahil balık mı, kültürlüsü mü açıklaması - TÜRK FİLOZOF TORLAKON
   
 ÇETKODERden cahil balık mı, kültürlüsü mü açıklaması

ÇETKODERden cahil balık mı, kültürlüsü mü açıklaması
 Yazı Boyutu

 Tarih : 08.11.2008 - 17:36:43


Çevre ve Tüketici Haklarını Koruma Derneği (ÇETKODER) Genel Başkanı iktisatçı Mustafa Göktaş, yarımada çevre platformu sözcüsü Ümit Boranın; Balıkın Kültürlüsü mü, kültürsüzü mü tartışmasına olumlu destek verdi.

 

"Her şeyin doğalı daha iyidir"

 

Çevre Ve Tüketici Haklarını Koruma Derneği (ÇETKODER) Genel Başkanı İktisatçı Mustafa Göktaş, son zamanlarda yiyecek ve içeceklerde, kısacası tüketilen gıda maddelerinde hem hormon kullanımı, hem genetikle oynama, hem antibiyotik kullanımının sıkça görüldüğünü ve artış kaydettiğini belirterek, bunun bilinçsiz kullanımı sonrası toplumun yaşamını tehdit eden hatta yaşamını etkileyen sağlık sorunları yaşandığının altını çizerek, Ege'de faaliyet gösteren Yarımada Çevre Platformu sözcüsü çevreci Yazar Ümit Bora'ya destek çıktı.

 

DOĞALI VARKEN, NEDEN KİMYASAL KARIŞIMLI YEMLE BESLENENİ TERCİH EDEYİM?

 

Göktaş "insan sağlığına önem vermeyen bir toplum haline geldik, getirildik. Öyle ki, yiyecek ve içecek herşeyde hemen hemen antibiyotik uygulaması, hormon uygulaması, bir kısmının genetiği ile oynanmasını sıkça yaşıyoruz. Hilkat garibesi gıda maddeleri ortaya çıkar oldu. Sorarsanız nüfus artmış, kıtlık varmış, bu işe çözüm bulmak için genetikle oynuyorlarmış, zararı yokmuş, antibiyotik hastalığı önlemek içinmiş, hormon gelişimini sağlamak için miş… anladık ta, bunların yanlış uygulanması halende insan sağlığı tehlikeye giriyor. Doğalı varken neden doğal olmayana yöneliyoruz? Kaynakları bilinçsizce tükettik, kuruttuk, şimdi kaynak yaratmaya çalışıyoruz. Ne için? Para için. Daha fazla kazanmak için? Sen para kazanacaksın diye  ben sağlığımı bozmak zorunda mıyım? Ben doğal olan gıda maddelerini tüketmek istiyorum. Tertemiz kirletilmemiş sulardan elde edilen balığı tüketmek bir tüketici olarak hakkımız değil mi? " dedi.

 

HER GIDANIN DOĞAL OLANI KATIKSIZ OLANI DAHA İYİDİR

 

Göktaş "Doğada doğal yolla yakalanan balıklar; diğer balıklar ve yumurtaları, midyeler, karidesler, bitkisel ve hayvansal planktonlar, diğer ölen canlıların artıkları vb. yiyecekler ile beslenir büyürler. Yediğinde yapay besin yoktur. Çiftlik balıkları ise türlerine göre dışarıdan gelişme koşullarına göre yapay hazırlanmış yemlerle beslenmek zorundadırlar. Özellikle de kültür balıkları, daha çabuk gelişebilmeleri ve pazara bir an önce ulaştırılmaları amacıyla doğada yetişen balıkların besin gruplarına oranla daha yüksek enerjili yemlerle beslendiklerini çok iyi biliyoruz. Doğal ortamda olmadıkları için antibiyotik uygulaması da yapılmaktadır. Kültür balıklarında omega 3 maddesi bulunmakta olduğu kalp hastalarına iyi geldiği söylense de, doğal balık gibi olmayacaktır. Çünkü sınırlı bir yiyecek ve sınırlı bir mekanda yetişmektedir. Oysa doğal balığın yetişme alanı sınırsız, sürekli gezinti halinde, tüketecekleri besin grupları oldukça sınırsız, içinde bulundukları suyun besin miktarına göre kültür balıklarından daha yüksek değerlerde bu yağ asitlerini içerebilme durumları da söz konusudur. Yani yapay değil, doğaldır. Tükettiğimiz balıklara baktığımız zaman değişik renk ve evsafta olduğunu görüyoruz. Aralarındaki bu renk farklılıklarına gelince, doğadaki balıkların besin zincirleri içerisinde genellikle doğal pigmentlerden oluşan planktonlar, balıklar, karides ve diğer kabuklular vardır. Çiftlik balıklarında ise bu renklenme yem içerisine katılan doğal ve yapay içerikli maddelerden oluşturulmaktadır. Balıklar arasındaki koku farklılığı ise kültür balıklarının yemlerine katılan yağlardan dolayı daha yağsı kokmaları, doğadan yakalanan balıklarda ise daha yosunsu ve denize özgü koku vermeleri ile ayırt edilebilmektedir. Kültür yani çiftlik balıkları üzerinde hastalıklara karşı dirençlerini artırmak amacıyla çeşitli antibiyotikler kullanıldığını çok iyi bilmekteyiz. Ve bu kullanımın bilinçsiz olması halende insan hayatını nasıl etkileyeceği bilimsel gerçektir. Ülkemizde bu işi denetleyecek kurum ve kuruluşlardaki eleman yetersizliği ve çeşitli ihmal, nedenleri de göz ardı etmemeliyiz" dedi.

 

DENİZLERİ AKARSULARI KİRLETTİK, BALIK NESLİNİ YOK ETTİK ŞİMDİ DÜZELTECEĞİMİZ YERİNE SUNİ OLUŞUMLAR İLE VAKİT ÖLDÜRÜYORUZ

 

Göktaş "Çevreyi hor kullandık. Ekolojik dengeyi bozduk. Kanalizasyonları denize, ırmağa, akarsuya akıttık. Kimyasal atıkları yine buralara akıttık. Acımasızca kirlettik. Balıkların yaşayacağı bol oksijenli ortamı ellerinden aldık. Ayrıca bir de bilinçsiz tükettik. Troller ile, dinamit ille çok farklı metodlar ile, para kazanma hırsıyla Balıkları yok ettik. Köklerini kazıdık. Şimdi kalkmışız, nüfus artıyor, balık kalmadı, ne yapalım, o zaman üretelim. Suni yollarla besleyip halkımıza balık yedirelim diyoruz. Bir sektör haline gelmiş. Dünyanın her yerinde var. İyi de, dünyanın her yerinde nasıl uygulanıyor, bizde uygulama nasıl, denetim nasıl? Araştıran soruşturan var mı? Bu balık çiftliklerinin konuşlandığı ve faaliyet gösterdiği yerlerde insanlar ve doğal yaşam üzerinde ne gibi kalıtsal etkiler yapmışlar, hangi hastalıklar artmış bilen var mı? Araştıran, açıklayan var mı? Yok. Diyorlar ki, "Kanalizasyon ve sanayi atıklarının olduğu bölgelerden yakalanan balıklarda ağır metal, mikrobiyolojik ve kimyasal yönden kirlilik içermesi sorunu da olabilmektedir. Ve bu bölgelerdeki besinlerle beslenmiş olan doğal balıkların da tüketilmesi sağlık açısından sorun oluşturacaktır. Kültür balıklarında ise böyle bir durumun olması bölgesel olaylar dışında mümkün değildir. Çünkü kültür balığı temiz, akıntılı, bol oksijen içeren ve kendini temizleme özelliğine sahip sularda yetişebilmektedir. Diğer yerlerde yetişmeleri balıklar için uygun değildir" Bakın bunu bilenler ve üretenler söyleyebiliyorlar. O balıklar bile bol oksijenli yeri seviyor. Doğal ortamda yetişmesinin zor olduğunu söylüyorlar. Zaten elimizde az sayıda koy ve körfez kalmış. Zaten doğayı harap etmişiz. Talan etmişiz. Çarçur etmişiz. Sahile binalar dikmiş kanalizasyonlarını denizlere akıtmışız yıllarca.  Doğal ortamdaki dengenin bozulması hiç mi suçumuz yok? Doğadaki balıkların beslenme alanları bilinçsizce yok ettik.  Dolayısı ile denizlerimizde doğal balıkların yakalanması da bu yüzden güçleşti. Balık neslini tüketecek her işi yaptık. Az sayıda elimizde kalan koy ve körfezi de,  bol oksijeni var, balık da az, gelin burada kültür balığı yetiştirelim satalım diyerek talan edemeyiz. İşin adı ne olursa olsun, o çiftlikler gün gelecek bulunduğu alanı berbat hale getirecektir. Ayrıca Hiçbir zaman besleme balık doğal ortamda yetişen balık gibi olmayacaktır. Doğal balıkta Antibiyotik yoktur. Kimyasal madde yoktur. Suni yiyecek yoktur. Satıcı da, yani üretici,  tüketici de çok bilinçli olmak durumundadır. Denetim ise arttırılmalı, iş olsun diye denetim yapılmamalıdır. Halkın sağlığı herşeyden önemli olduğu kadar, doğanın, çevrenin ekolojik dengenin korunması gelecek yaşam için elzemdir" dedi.

 

"KÜLTÜRSÜZ, CAHİL , DOĞAL VE ANTİBİYOTİKSİZ BALIK TERCİHİMDİR"

 

Göktaş "Ben işimi, acaba denetlenmiş mi, denetlenmemiş mi, sağlık lı mı, sağlık sız mı, hastalanır mıyım, hastalanmaz mıyım, hastalanırsam ne olur diyerek, şansa bırakmak istemiyorum. Hayatımı, yaşamımı birilerinin vicdanına teslim etmek ve sonrasında da merhamete sığınmak da istemiyorum. Ben bir tüketiciyim ve katıksız, doğal besin maddesi istiyorum. Doğal olanı bana yedirin diyorum. Genetiği oynanmış gıdayı, hormonlu gıdayı, antibiyotik uygulanmış gıdayı tüketmek istemiyorum. Eğer bunların uygulandığı yiyecek ve gıda maddeleri kültürlü oluyorsa, ben sağlığım için kültürsüz, cahil, doğal ve antibiyotiksiz olanını tercih ediyorum. Tüm tüketicileri de bu doğrultuda bilgi sahibi olmaya ve araştırıp soruşturmaya davet ediyorum. Sn. Bora'ya da destek olduğumu bildiriyorum" dedi.

 

ÇETKODER GEN. BŞKN. GSM 0. 532. 282 29 91

CETKODER İLE YAZIŞMA: cetkoder@gmail.com

  Editör :  TORLAKON

2388 Kişi Tarafından Okundu.

Yazdır Yorum Ekle Tavsiye
 
1 2 3 4 5   Bu Habere Toplam 10 Puan Verildi
 Kaynak :  TÜRK FİLOZOF TORLAKON

 Kategori ¬ DOĞA-ÇEVRE

  Yorum ( 0 )   

Kayıtlı Yorum Bulunmuyor.

 

 Bu Kateoriye Ait Diğer Başlıklar

 
 
 

 Duyuru
  DEĞERLİ CANLAR MERHABA Torlakon ocağı, Türk Milletinin ve insanlığın bekâsı için tütmektedir. Nefesi olmak istiyorum, kâlbi vatan için atanın; sesi olmak istiyorum, toprakta kefensiz yatanın(TORLAKON)  

 
Henüz Haberlere Puan Verilmemiş..
 
Bugün için Haber Eklenmedi.
Bu Hafta içinde Haber Eklenmedi.
Bu Ay içinde Haber Eklenmedi.
 
 Takvim
 
 Ziyaretçi İstatistikleri
   
 Online : 7
 Bugün : 2
 Dün : 208
 Toplam : 751713
 Ip No : 3.88.220.93
     
 
 Vatan Size Minnettar
 

 
 Son Haberler

Son 30 Gün içinde Haber Eklenmedi
 
 Popüler Haberler

Son 30 Gün içinde Haber Eklenmedi.
 
 Döviz Bilgileri

  Döviz Alış Satış
  Dolar 5.7311 5.7414
  Euro 5.3073 5.3425
 
 Hava Durumu 
 Reklam 

  
 

   © Copyright - 2008- TÜRK FİLOZOF TORLAKON - Tüm Hakları Saklıdır. 

TÜRK FİLOZOF TORLAKON

 Çilem.Net altyapısını kullanmaktadır.