Açılış Sayfam Yap   Sık Kullanılanlara Ekle   

   Anasayfa          Künye          Yazar Girişi         Sitene Ekle         Arşiv
 
TORLAKONDAN - Kutup soğuğundaki soğuk savaşın nedeni: PETROL - TÜRK FİLOZOF TORLAKON
   
 Kutup soğuğundaki soğuk savaşın nedeni: PETROL

Kutup soğuğundaki soğuk savaşın nedeni: PETROL
 Yazı Boyutu

 Tarih : 25.07.2008 - 20:26:14


Rusya ile ABD arasındaki Kuzey Kutbunda süren soğuk savaşın altından, petrol ve doğalgaz yatakları çıktı.

 

Amerikan hükümeti için çalışan bilim adamları, Kuzey Kutbu'nda 90 milyar varil petrol olabileceğine inanıyor. Bu, dünyanın yaklaşık 3 yıllık petrol talebini karşılayabilecek bir miktar.

ABD Jeolojik Araştırma Kurumu, Kuzey Kutup Dairesinin kuzeyinde devasa petrol ve doğal gaz rezervleri bulunduğunu bildirdi.

Bölgedeki enerji kaynaklarıyla ilgili şimdiye kadarki bu en büyük araştırmada, Kuzey Kutup Dairesinin kuzeyinde 90 milyar varillik petrol bulunduğu, bölgenin dünyanın ortaya çıkarılmamış doğal gaz rezervlerinin de üçte birini barındırdığı belirtildi.

Araştırma raporunda, dünyadaki keşfedilmemiş, teknik olarak çıkarılabilir petrol ve doğal gaz rezervlerinin beşte birinin burada bulunduğu kaydedildi.

Jeolojik Araştırma Kurumu, ortaya çıkarılmamış petrol ve gaz rezervlerinin yüzde 84′ünün açıklarda bulunduğunu tahmin ediyor. Ancak bunların büyük kısmı, kıyıya yakın yerlerde, karasularında bulunuyor.

Petrolün çoğunun Alaska ve Rus kıyıları açıklarında bulunduğu kaydedildi.

RUSYA: KUZEY KUTBU BİZİM TOPRAĞIMIZ

Bölgedeki zengin yeraltı kaynaklarını yıllar önce keşfeden ABD ve Rusya şimdi örtülü bir savaş yaşıyorlar. Rusya, çoğu Rus bilim adamlarının petrol ve doğal gaz keşfettiği yerler olmak üzere, kıtanın 1,2 milyon metrekarelik toprağın Rusya'nın kıta sahanlığının devamı olduğunu iddia ediyor.

Rusya Tabii Kaynaklar Bakanı, elde edilen verilere göre Rusya'nın kıta sahanlığında yer alan Lomonosov sıradağlarının tabi yapısı ile kutuplardaki bölgenin tabi yapısının aynı olduğunu ve bu bölgenin de Rusya'ya ait olduğunu savundu.

Rusya Osinoloji Araştırma Enstitüsü'nün yaptığı çalışmaya göre de önümüzdeki onlarca yıl içinde 460 bin kilometrekarelik zengin petrol ve doğalgaz yatakları ile kaplı bölge iklim değişiklikleri nedeni ile kullanıma açılabilecek.

Amerikalı uzmanlara göre ise dünyanın keşfedilmemiş dörtte birlik petrol ve doğalgaz kaynağı bu bölgede.

Rus araştırmacılar Kuzey Kutbunda buzulları kırarak 4 bin 200 metre denizin dibine inmişlerdi. Kutuplara Rus bayrağı diken iki mini denizaltı bölgeden de incelenmek üzere parçalar getirmişti.

Rusya ilk defa 2001 yılında bölgenin Rusya toprağı olduğunu iddia etmiş, Birleşmiş Milletler de, Rusya'ya konu ile ilgili daha fazla delil getirilmesini istemişti. Rusya Aralık ayına kadar hazırlayacağı raporla konuyu BM'ye götürecek. Uluslararası hukuka göre şu an bölgeyi çevreleyen beş ülke ABD, Kanada, Hollanda, Norveç ve Rusya'nın 322 kilometrelik ekonomik alanı bulunuyor.
Birleşmiş Milletler Deniz Hukuku'na göre de ülkeler kıta sahanlıkları boyunca uzanan 370 kilometrelik deniz tabanının kontrolünü otomatikman ellerinde bulunduruyor. Bu sınırlamanın üzerindeki hak iddiaları, sadece BM tarafından ve iddiayı kanıtlayan bilimsel veri sunulabilirse onaylanıyor.

ABD, Rusya, Kanada, Norveç ve Danimarka halen Kuzey Kutup Dairesi içinde, yoğun bir şekilde haritalama faaliyeti yürütüyor.

Bölgeyle ilgili nihai hak iddialarının ise BM'ye 2009 yılına kadar sunulması gerekiyor.

DÜNYA BÜLTENİ

  Editör :  TORLAKON

2611 Kişi Tarafından Okundu.

Yazdır Yorum Ekle Tavsiye
 
1 2 3 4 5   Puan Yok  
 Kaynak :  TÜRK FİLOZOF TORLAKON

 Kategori ¬ TORLAKONDAN

  Yorum ( 0 )   

Kayıtlı Yorum Bulunmuyor.

 

 Bu Kateoriye Ait Diğer Başlıklar

 
 
 

 Duyuru
  DEĞERLİ CANLAR MERHABA Torlakon ocağı, Türk Milletinin ve insanlığın bekâsı için tütmektedir. Nefesi olmak istiyorum, kâlbi vatan için atanın; sesi olmak istiyorum, toprakta kefensiz yatanın(TORLAKON)  

 
 
Bugün için Haber Eklenmedi.
Bu Hafta içinde Haber Eklenmedi.
HİPOTERMİ: Soğukta Vücut Isısının Düşmesi (alıntıdır) HİPOTERMİ: Soğukta Vücut Isısının Düşmesi (alıntıdır)
Hipotermi, özellikle askerler, avcılar, balıkçılar, çobanlar, kayak yapanlar… gibi dış ortamda bulunmak ve çalışmak zorunda kalanlarda ve evi barkı olmayan insanlarda ortaya çıkar. Küçük çocuklar ve ileri yaştakilerde de risk yüksektir. ...
 
 Takvim
 
 Ziyaretçi İstatistikleri
   
 Online : 5
 Bugün : 388
 Dün : 478
 Toplam : 699791
 Ip No : 54.163.20.57
     
 
 Vatan Size Minnettar
 

 
 Son Haberler
 
 Popüler Haberler
 
 Döviz Bilgileri

  Döviz Alış Satış
  Dolar 5.3412 5.3508
  Euro 4.7023 4.7335
 
 Hava Durumu 
 Reklam 

  
 

   © Copyright - 2008- TÜRK FİLOZOF TORLAKON - Tüm Hakları Saklıdır. 

TÜRK FİLOZOF TORLAKON

 Çilem.Net altyapısını kullanmaktadır.