Açılış Sayfam Yap   Sık Kullanılanlara Ekle   

   Anasayfa          Künye          Yazar Girişi         Sitene Ekle         Arşiv
 
TORLAKONDAN - Kuzugöbeği Mantarının Özünü İhraç Ediyorlar - TÜRK FİLOZOF TORLAKON
   
 Kuzugöbeği Mantarının Özünü İhraç Ediyorlar

Kuzugöbeği Mantarının Özünü İhraç Ediyorlar
 Yazı Boyutu

 Tarih : 26.05.2017 - 11:07:34


Balıkesirin Edremit ilçesinde bitki özü üzerine kurulu bir firma, besleyici değeri dolayısıyla fazla tercih edilen, diğerlerine oranla yüksek fiyattan alıcı bulan kuzugöbeği mantarının özünü çıkarıp yurt dışındaki ilaç firmalarına gönderiyor. Duruka

 

Kuzugöbeği Mantarının Özünü İhraç Ediyorlar

Balıkesir'in Edremit ilçesinde bitki özü üzerine kurulu bir firma, besleyici değeri dolayısıyla fazla tercih edilen, diğerlerine oranla yüksek fiyattan alıcı bulan kuzugöbeği mantarının özünü çıkarıp yurt dışındaki ilaç firmalarına gönderiyor. Durukan:"Köylülerden kilosunu 70 ila 150 TL arasında değişen fiyatlardan aldığımız mantarın bir tonundan bir kilogram öz alabiliyoruz". Firmanın uzman eczacısı Özler: "İsveç ve Norveç gibi ülkelere gönderiyoruz. Bir yıldır ihraç ediyoruz. Norveç'te kozmetik ürünlerinde de kullanılıyor"

BALIKESİR (AA) - SERHAT BUĞRA ŞENKÖKÇÜ - Balıkesir'in Edremit ilçesinde kurulu bir firma, kurusunun kilosu bin liraya kadar çıkan kuzugöbeği mantarının özünü çıkarıp ilaç sanayisi için ihraç ediyor.

Mart ile mayıs ayları arasında, ormanlarda rastlanan kuzugöbeği mantarı, besleyici değerinin yüksekliği dolayısıyla talep görüyor. Taze toplandığı dönemlerde kilosu 200 lira, kurusu ise bin liraya varan fiyatlardan alıcı bulan bu mantar türü, birçok orman köylüsünün önemli gelir kaynakları arasında bulunuyor.

Edremit Körfezi'nde köylülerin Kazdağları'ndan toplayıp sattığı kuzugöbeği mantarına, vatandaşlar kadar bitki özü üretimi üzerine faaliyet gösteren bir Ar-Ge firması da rağbet gösteriyor.

Kuzugöbeği mantarını özü için işleyen firmanın sahibi Faruk Durukan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bu türün Kazdağları köylüleri için önemli bir gelir kapısı olduğunu söyledi.

Firmalarında bu değerli mantar üzerinde çalışmalar yaptıklarını ve özü üretmeyi başardıklarını dile getiren Durukan, "Bu mantarın özünü, yani etken maddesini, ilaç ham maddesi olarak yurt dışındaki ilaç firmalarına satıyoruz. Çok değerli bir mantar. Bu konuda birçok üniversite çalışmalar yaptı ve laboratuvar ortamında üretimi yapılamadı. Köylülerimiz doğadan topluyorlar. Köylülere dikkatli olmalarını söylüyoruz. Genç mantarları toplamasınlar. Yetişkin mantarları toplasınlar ki bölgemizde nesli devam edebilsin." diye konuştu.

Mantarın tabakta sunulan bir porsiyonunun bile 200 avro olduğunu belirten Durukan, "Tazesi de kurusu da özü de çok pahalı. Köylülerden kilosunu 70 ila 150 TL arasında değişen fiyatlardan aldığımız mantarın bir tonundan bir kilogram öz alabiliyoruz. Özü de çok pahalıya geliyor. İşlemesi de çok meşakkatli." ifadelerini kullandı.

Firmanın bitki özüyle ilaç yapımı üzerine çalışmalarından sorumlu uzman eczacı Filiz Özler de B1, B2 ve C vitaminleri ile yüksek oranda kalsiyum, sodyum ve potasyum gibi mineraller bulunan bu mantarın besleyici değerinin yüksek olduğunu söyledi.

Bu mantarın, bazı ülkelerde ilaç sanayisinde kullanıldığını dile getiren Özler, "İsveç ve Norveç gibi ülkelere gönderiyoruz. Bir yıldır ihraç ediyoruz. Norveç'te kozmetik ürünlerinde de kullanılıyor. Bu mantar, uzun yıllardır alternatif tıpta da antimikrobiyal olarak kullanılmış." dedi.

Pahalı olan ve ormanlardan tonlarca toplanan bu mantarın korunması gerektiğine dikkati çeken Özler, "Bilinçsiz toplanması nedeniyle bazı bölgelerde azaldı. Çok küçükken ve kökleriyle birlikte toplanıyor. Bu da mantarın gelişmesi ve üremesini durduruyor. Mantarı toplarken, sporlarını, kökünü toprakta bırakmak, yeterli büyüklükteyken toplamak çok önemlidir. Kendi bindiğimiz dalı kesmeyelim. Bu mantar ülke ekonomisine önemli bir katkıdır." diye konuştu.

(Kaynak: AA)


  Editör :  TORLAKON

1104 Kişi Tarafından Okundu.

Yazdır Yorum Ekle Tavsiye
 
1 2 3 4 5   Bu Habere Toplam 15 Puan Verildi
 Kaynak :  TÜRK FİLOZOF TORLAKON

 Kategori ¬ TORLAKONDAN

  Yorum ( 0 )   

Kayıtlı Yorum Bulunmuyor.

 

 Bu Kateoriye Ait Diğer Başlıklar

 
 
 

 Duyuru
  DEĞERLİ CANLAR MERHABA Torlakon ocağı, Türk Milletinin ve insanlığın bekâsı için tütmektedir. Nefesi olmak istiyorum, kâlbi vatan için atanın; sesi olmak istiyorum, toprakta kefensiz yatanın(TORLAKON)  

 
Henüz Haberlere Puan Verilmemiş..
 
Bugün için Haber Eklenmedi.
Bu Hafta içinde Haber Eklenmedi.
Bu Ay içinde Haber Eklenmedi.
 
 Takvim
 
 Ziyaretçi İstatistikleri
   
 Online : 3
 Bugün : 384
 Dün : 189
 Toplam : 786985
 Ip No : 3.94.129.211
     
 
 Vatan Size Minnettar
 

 
 Son Haberler

Son 30 Gün içinde Haber Eklenmedi
 
 Popüler Haberler

Son 30 Gün içinde Haber Eklenmedi.
 
 Döviz Bilgileri

  Döviz Alış Satış
  Dolar 5.7726 5.7830
  Euro 5.2527 5.2875
 
 Hava Durumu



 
 Reklam



 

 



 
 

   © Copyright - 2008- TÜRK FİLOZOF TORLAKON - Tüm Hakları Saklıdır. 

TÜRK FİLOZOF TORLAKON

 Çilem.Net altyapısını kullanmaktadır.