Açılış Sayfam Yap   Sık Kullanılanlara Ekle   

   Anasayfa          Künye          Yazar Girişi         Sitene Ekle         Arşiv
 
TORLAKONDAN - Ulubey Kanyonu tabiat parkı ilan edildi - TÜRK FİLOZOF TORLAKON
   
 Ulubey Kanyonu tabiat parkı ilan edildi

Ulubey Kanyonu tabiat parkı ilan edildi
 Yazı Boyutu

 Tarih : 13.08.2013 - 23:25:09


Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü, Uşak Ulubey Kanyonunu tabiat parkı ilan etti. Genel Müdürlükten yapılan yazılı açıklamaya göre, Ulubey Kanyonu ile tabiat parkı sayısı 189a yükseldi. Tabiat turizminin geliş

 

Ulubey Kanyonu tabiat parkı ilan edildi

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü, Uşak Ulubey Kanyonu’nu “Tabiat Parkı” ilan etti.

Genel Müdürlük tarafından Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu’nun onayıyla ilan edilen Ulubey Kanyonu ile birlikte tabiat parkı sayısı 189’a yükseldi.

Tabiat turizminin gelişimine katkı sağlayacak Ulubey Kanyonu, Uşak ili Ulubey ilçesi sınırları içinde toplam 1.190 dekar alan üzerinde yer alırken, Uşak’a 29 km uzaklıkta bulunuyor.

Uşak ve Ulubey için büyük önem taşıyan Ulubey Kanyonu sahip olduğu tabii güzelliği ve tarihi zenginliğiyle ziyaretçilerine farklı bir dünyanın kapılarını aralıyor.

Ulubey Kanyonu, Ulubey Çayı ve Banaz Çayı boyunca devam eden bir ana kanyon ile buna bağlanan onlarca büyük yan kanyonlardan oluşuyor. Ulubey Çayı görsel güzelliğiyle bütün kanyonu adeta saklı bir cennete çevirmiştir.

Ulubey Kanyonu akarsu yatağı olması, saklanma ve barınmaya uygun olması sebebiyle binlerce yıl öncesinden günümüze kadar birçok medeniyetin yerleşim alanı olmuştur.

Alan, Lidyalılar’dan sonra sırayla Pers İmparatorluğu, Makedonya Devleti, Bergama Krallığı, Roma İmparatorluğu, Bizans hâkimiyetinde kalmıştır. 1071 Malazgirt Zaferinden sonra Anadolu’nun Türkleşme sürecinde önce Germiyanoğulları sonra da Osmanlı Devleti’nin topraklarına katılmıştır.

Lidyalılar zamanında Ege Bölgesi’ni yakın doğuya bağlayan tarihi “Kral Yolu” Uşak’tan geçmiştir. Saha yakınında ziyaretçileri cezbeden birçok tarihi eser mevcuttur.

Tabii ve turistik değere sahip muhteşem kanyon; Clandras Köprüsü, Duraklı kaya mezarları, Hasköy Asarı, Pepuza Antik Kenti, Salma Deresi, Bakraçlı gibi çok sayıda tarih öncesi çağlara ait yerleşim alanları ile ziyaretçilerini tarihin eski dönemlerine götürüyor.

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu yerli ve yabancı turistlerin uğrak mekânı olmaya aday Ulubey Kanyonu’nun il turizmi için büyük bir kazanç olduğunu belirterek “Bakanlığımızın vazife alanındaki tabii değerlerimizi korumak ve geliştirmek için var gücümüzle çalışıyoruz. Ülke genelinde 188 olan tabiat parkı sayısını Ulubey Kanyonu ile 189’a çıkarmış olduk. Ulubey Kanyonu Tabiat Parkı Uşak halkına hayırlı olsun.” açıklamasında bulundu..

(Kaynak: ormansu.gov.tr)

İlgili yazı: http://www.torlakon.com/haberdetay.asp?ID=312 (Yörüğün ölümü ottan olur)
 

  Editör :  TORLAKON

4238 Kişi Tarafından Okundu.

Yazdır Yorum Ekle Tavsiye
 
1 2 3 4 5   Bu Habere Toplam 25 Puan Verildi
 Kaynak :  ORMANSU.GOV.TR

 Kategori ¬ TORLAKONDAN

  Yorum ( 0 )   

Kayıtlı Yorum Bulunmuyor.

 

 Bu Kateoriye Ait Diğer Başlıklar

 
 
 

 Duyuru
  DEĞERLİ CANLAR MERHABA Torlakon ocağı, Türk Milletinin ve insanlığın bekâsı için tütmektedir. Nefesi olmak istiyorum, kâlbi vatan için atanın; sesi olmak istiyorum, toprakta kefensiz yatanın(TORLAKON)  

 
Henüz Haberlere Puan Verilmemiş..
 
Bugün için Haber Eklenmedi.
Bu Hafta içinde Haber Eklenmedi.
Bu Ay içinde Haber Eklenmedi.
 
 Takvim
 
 Ziyaretçi İstatistikleri
   
 Online : 2
 Bugün : 102
 Dün : 177
 Toplam : 769342
 Ip No : 34.226.234.20
     
 
 Vatan Size Minnettar
 

 
 Son Haberler

Son 30 Gün içinde Haber Eklenmedi
 
 Popüler Haberler

Son 30 Gün içinde Haber Eklenmedi.
 
 Döviz Bilgileri

  Döviz Alış Satış
  Dolar 5.6665 5.6767
  Euro 5.2352 5.2699
 
 Hava Durumu 
 Reklam 

  
 

   © Copyright - 2008- TÜRK FİLOZOF TORLAKON - Tüm Hakları Saklıdır. 

TÜRK FİLOZOF TORLAKON

 Çilem.Net altyapısını kullanmaktadır.