Açılış Sayfam Yap   Sık Kullanılanlara Ekle   

   Anasayfa          Künye          Yazar Girişi         Sitene Ekle         Arşiv
 
TORLAKONDAN - Yerli İnsansı Robot AKINCI-2 - TÜRK FİLOZOF TORLAKON
   
 Yerli İnsansı Robot AKINCI-2

Yerli İnsansı Robot AKINCI-2
 Yazı Boyutu

 Tarih : 13.04.2013 - 21:01:11


İnsansı mobil robot AKINCI-2, AKINCI-1in gerçekleştirdiği özelliklerin yanı sıra, ayakları üzerinde durabiliyor, yürüyebiliyor, odaklama yaparak birden fazla nesneyi tanımlayabiliyor, dışarıdan aldığı fiziksel etkilere karşı dengesini koruyabiliyor

 

Yerli İnsansı Robot ‘AKINCI-2’

Konya'da robotik teknolojiler alanında yapay zeka ve insansı robotlar üzerinde çalışmalar yapan bir firma tarafından geliştirilen 'AKINCI-2' adlı insansı robot kamuoyuna tanıtıldı. Yazılım firması AKINSOFT'tan yapılan açıklamada, 1995 yılında kurulan firmalarının robotik teknolojiler alanında yapay zeka ve insansı robotlar üzerine çalışmalar yaptığı belirtildi.

Firma tarafından daha önce geliştirilen 'AKINCI-1' adlı insansı robotun, sorulan sorulara cevap verebildiği, matematiksel işlemleri yapabildiği, görüntü takibi yapıp verilen komutları yerine getirebildiği, insan kas sistemini ve hareketlerini de bire bir taklit etme yeteneğine sahip olduğu ifade edilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

'İnsansı mobil robot AKINCI-2 ise AKINCI-1'in gerçekleştirdiği özelliklerin yanı sıra, ayakları üzerinde durabiliyor, yürüyebiliyor, odaklama yaparak birden fazla nesneyi tanımlayabiliyor, dışarıdan aldığı fiziksel etkilere karşı dengesini koruyabiliyor. Bulunduğu ortamı 3 boyutlu olarak algılayabiliyor, yakınında bulunan kişilere doğru odaklanabiliyor, ellerini kullanarak cisimleri tutup kavrayabiliyor, kendisinden araştırması istenen şeyleri interneti kullanarak ansiklopedik veri bankalarından tarayabiliyor ve anlatabiliyor. Ayrıca ses işleme ve kablosuz ağ aracılığıyla kontrol edilebiliyor ve durumu izlenebiliyor. 65 kilogram ağırlığında ve 160 santimetre boyunda olan AKINCI-2, gövde üzerinde 26, ellerde 20 eklem olmak üzere toplamda 46 eklemden oluşan insansı bir yapıya sahip. Herhangi bir desteğe bağlı olmadan ayaklarının üzerinde durabilen AKINCI-2, AKINSOFT Yönetim Kurulu Başkanı Bilgisayar Yüksek Mühendisi Özgür Akın'ın vermiş olduğu komutları harfiyen yerine getirmekte ve enerjisini, üzerinde bulunan lityum-polimer bataryalardan almaktadır.'

Açıklamada, bu özellikleri sayesinde birçok sektörde kullanılması amaçlanan AKINCI-2'nin, 2015 yılından sonra işletmelerde yerini almasının hedeflendiği bildirildi.

***TEBRİKLER AKINSOFT***

“En kötü gurbet, ilimden uzak kalmaktır. İlim ipini en önde göğüsleyenler, geride kalanların efendisi olurlar.”(Torlakon öğretisi)
 

  Editör :  TORLAKON

4234 Kişi Tarafından Okundu.

Yazdır Yorum Ekle Tavsiye
 
1 2 3 4 5   Bu Habere Toplam 30 Puan Verildi
 Kaynak :  TÜRK FİLOZOF TORLAKON

 Kategori ¬ TORLAKONDAN

  Yorum ( 0 )   

Kayıtlı Yorum Bulunmuyor.

 

 Bu Kateoriye Ait Diğer Başlıklar

 
 
 

 Duyuru
  DEĞERLİ CANLAR MERHABA Torlakon ocağı, Türk Milletinin ve insanlığın bekâsı için tütmektedir. Nefesi olmak istiyorum, kâlbi vatan için atanın; sesi olmak istiyorum, toprakta kefensiz yatanın(TORLAKON)  

 
Henüz Haberlere Puan Verilmemiş..
 
Bugün için Haber Eklenmedi.
Bu Hafta içinde Haber Eklenmedi.
Bu Ay içinde Haber Eklenmedi.
 
 Takvim
 
 Ziyaretçi İstatistikleri
   
 Online : 2
 Bugün : 137
 Dün : 172
 Toplam : 1042458
 Ip No : 3.227.251.94
     
 
 Vatan Size Minnettar
 

 
 Son Haberler

Son 30 Gün içinde Haber Eklenmedi
 
 Popüler Haberler

Son 30 Gün içinde Haber Eklenmedi.
 
 Döviz Bilgileri

  Döviz Alış Satış
  Dolar 20.7529 20.7903
  Euro 14.8212 14.9193
 
 Hava Durumu 
 Reklam 

  
 

   © Copyright - 2008- TÜRK FİLOZOF TORLAKON - Tüm Hakları Saklıdır. 

TÜRK FİLOZOF TORLAKON

 Çilem.Net altyapısını kullanmaktadır.