Açılış Sayfam Yap   Sık Kullanılanlara Ekle   

   Anasayfa          Künye          Yazar Girişi         Sitene Ekle         Arşiv
 
TORLAKONDAN - T-129 (Kobra avcısı Mangust) - TÜRK FİLOZOF TORLAKON
   
 T-129 (Kobra avcısı Mangust)

T-129 (Kobra avcısı Mangust)
 Yazı Boyutu

 Tarih : 29.09.2009 - 14:53:22


TSK için İtalyan AgustaWestandla ortaklaşa geliştirilen T-129 Atak helikopterinin ilk prototipi, dün Vergiatede test uçuşu yaptı. Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönülün de aralarında bulunduğu davetliler, havada 10 dakika kalıp taklalar atan T-129u a

 

 
 
T-129 : KOBRA AVCISI MANGUST(Firavun Faresi-Kuyruksüren)
 
TSK için İtalyan AgustaWestand’la ortaklaşa geliştirilen T-129 Atak helikopterinin ilk prototipi, dün Vergiate’de test uçuşu yaptı. Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül’ün de aralarında bulunduğu davetliler, havada 10 dakika kalıp taklalar atan T-129’u alkışladı.


TÜRK Silahlı Kuvvetleri’nin acil ihtiyacı için İtalyan AgustaWestand ile ortaklaşa geliştirilen T-129 Atak helikopter prototipi ilk sınavını dün verdi. Milano yakınlarındaki Vergiate tesislerinde yeni motoru ile havalanan helikopter Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül,
Savunma Sanayi Müsteşarı Murad Bayar, TAİ Genel Müdürü Muharrem Dörtkaşlı’nın önünde yeteneklerini sergiledi. Yaklaşık 10 dakika havada kalan helikopter attığı taklalar ve dönüşlerle ilgi çekti.

Yeni motor, yeni helikopter

İtalyan ordusunun kullandığı A-129 motorlarını Türkiye şartları için yetersiz bulan Kara Kuvvetleri Komutanlığı’nın (KKK) talebi doğrultusunda helikopterlere CTS8004A tipi kuvvetli bir motor takıldı. ABD’nin ölü doğan Commanchi helikopter projesi için üretilen kısa adıyla T-800 motor helikoptere yeni bir kimlik kazandırdı. Helikopter için Türk mühendisler tarafından görev bilgisayarının geliştirilmesi ile eskiden Agusta’nın “A”sını taşıyan helikopter modeli Türkiye’nin “T”sine döndü ve T-129 adını aldı.
 

Ordunun gözbebeği

Deneme uçuşunda manevraları alkışlayan ve pilotları tebrik eden Bakan Gönül gazetecilere, “Prototip olmasına rağmen bu hareketler yapıldı. TSK’nın bu alandaki ihtiyacını karşılayacağına inanıyorum. Seri üretimde başarı ile gerçekleştirilecek ve başarı çok daha ileri bir noktaya taşınacak. Silahla donandığı zaman sahip olduğu üstün özelliklerle ordumuzun gözbebeği olacak” dedi.

Manevrası Cobra’lardan iyi

Deneme uçuşunda görev yapan TAİ test pilotu Gökhan Korkmaztürk ise, helikopterin manevra yeteneğinin çok yüksek olduğunu kaydetti. Güneydoğu’da görev yapan Cobra helikopterlerle de uçtuğunu belirten Korkmaztürk,
“Başarılı bir uçuş oldu. Elimizdeki helikopterlerle bu hareketleri yapmamız mümkün değil. Türkiye için en iyi seçim olduğunu düşünüyorum” diye konuştu.

3 milyar dolarlık helikopter

KKK’nın talebi olan 50 adet helikopterin yaklaşık 3 milyar dolara mal olması planlanıyor. Helikopterin üretimi sona erdiği zaman Türkiye, T-129 helikopterlerinin kaynak üretici ülkesi haline gelecek ve üçüncü ülkeler üretim Türkiye’den sağlanacak. Daha önce Pakistan, Malezya ve Ürdün’ün de Türkiye’nin üreteceği saldırı helikopterlerine ilgi duyduklarını açıklamıştı. Helikopterin üçüncü ülkelere satışı doğrudan Türkiye’den geçecek.
TUSAŞ, Aselsan ve Roketsan da T-129 projesinde kritik sorumluluklar üstlendi. Aselsan 700 milyon dolarlık, TUSAŞ 556 milyon dolar iş payı aldı. Helikopterlere Roketsan üretimi güdümlü füzeler takılacak. Ar-Ge 2004 projesi kapsamında helikopterin görev bilgisayarı ve yazılımları ise milli olacak.

Yeni Atak daha atak

T-129, 12 adet Hellfire adlı havadan karaya anti-tank füzesi taşıyacak, uçaksavar füzesi Stinger atabilecek. Yeni geliştirilen radarı ile hem kara hem deniz hedeflerini en az 30 kilometre mesafeden saptayacak. Roketsan üretimi Cirit anti-tank füzeleri de helikopterde kullanılacak.

Motorun değişimi ile yaşanacak sorunları gülümseyerek yanıtsız bırakan
Savunma Sanayi Müsteşarı Murad Bayar’ın rahatlığının nedeni de belli oldu. İngiltere’nin aynı helikopterlerden sipariş verdiği ve yeni motorla uçacağı öğrenildi. Türkiye bu nedenle yeni motor için geliştirme sorunları yaşamadı.

İngiliz ve Türk helikopterlerinin yeni motorla çok daha başarılı olduğunu kabul eden İtalyan Hava Kuvvetlerinin de elindeki helikopterleri yeni motorla değiştirmeyi planlandığı öğrenildi.

Programda gecikme yok

TAİ Genel Müdürü Muharrem Dörtkaşlı, helikopter prototipinin planlanandan erken uçuşa hazır hale getirildiğini belirterek, “Temmuz 2013’te ilk teslimat yapılacak. Programda gecikme yok ve planlandığı şekilde bitirilecek” dedi.

 

 

(Helikoptere isim olan Mangust çok usta bir Kobra yılanı avcısıdır.)


  Editör :  TORLAKON

11906 Kişi Tarafından Okundu.

Yazdır Yorum Ekle Tavsiye
 
1 2 3 4 5   Bu Habere Toplam 106 Puan Verildi
 Kaynak :  TORLAKON

 Kategori ¬ TORLAKONDAN

  Yorum ( 3 )   

 kemal

Tarih : 09.10.2011 05:34:28  

  Süper Bir Proje

Kayıtlı İp:


Tam zamanında yapılmış bir proje, zira amerika ve rusya helikopter teknolojisinde en ön sırada yarış halindelerdi , sonra yarışa avrupada katıldı. Fakat zaman içerisinde sürekli gelişen teknoloji eski yapıya adaptosyanları helikopteri baştan imal etmek kadar masraflı olduğu için ekonomik anlamda bu ülkeler için yıkım oldu. Biz se tam zamnında bu işe girdik hayırlı olsun.
 vatan sever

Tarih : 08.07.2011 16:53:34  

  önce vatan

Kayıtlı İp:


terörle mücadeleyi normal savaş olarak görmemek lazım 300 top mermisi ile mücadele mi yapılır en az 750-1200-2000 adet olmalı ki mağaralar ve terör mevzileri dövülsün.
 ersin

Tarih : 18.08.2010 16:50:21  

  atak

Kayıtlı İp:


ihaleyi italyanlar kazandı peki savaş dönemi olsun yada olmasın vs motor dahil tüm yedek parçalarını karşılayacaklar mı buna resmi bir garanti verdiler mi.
  Sayfalar : İlk Sayfa - [1] - Son Sayfa

 Bu Kateoriye Ait Diğer Başlıklar

 
 
 

 Duyuru
  DEĞERLİ CANLAR MERHABA Torlakon ocağı, Türk Milletinin ve insanlığın bekâsı için tütmektedir. Nefesi olmak istiyorum, kâlbi vatan için atanın; sesi olmak istiyorum, toprakta kefensiz yatanın(TORLAKON)  

 
Henüz Haberlere Puan Verilmemiş..
 
Bugün için Haber Eklenmedi.
Bu Hafta içinde Haber Eklenmedi.
Bu Ay içinde Haber Eklenmedi.
 
 Takvim
 
 Ziyaretçi İstatistikleri
   
 Online : 5
 Bugün : 14
 Dün : 208
 Toplam : 751725
 Ip No : 3.88.220.93
     
 
 Vatan Size Minnettar
 

 
 Son Haberler

Son 30 Gün içinde Haber Eklenmedi
 
 Popüler Haberler

Son 30 Gün içinde Haber Eklenmedi.
 
 Döviz Bilgileri

  Döviz Alış Satış
  Dolar 5.7311 5.7414
  Euro 5.3073 5.3425
 
 Hava Durumu 
 Reklam 

  
 

   © Copyright - 2008- TÜRK FİLOZOF TORLAKON - Tüm Hakları Saklıdır. 

TÜRK FİLOZOF TORLAKON

 Çilem.Net altyapısını kullanmaktadır.