Açılış Sayfam Yap   Sık Kullanılanlara Ekle   

   Anasayfa          Künye          Yazar Girişi         Sitene Ekle         Arşiv
 
GÜNCEL OLAYLAR - Haydi rastgele... - TÜRK FİLOZOF TORLAKON
   
 Haydi rastgele...

Haydi rastgele...
 Yazı Boyutu

 Tarih : 04.08.2008 - 15:18:02


Yıllardır Türkiyede petrol var ama çıkarılmıyor sızlanmaları, şimdi yerini petrol arama seferberliğinden duyulan sevince bıraktı.

 

Yıllardır “Türkiye’de petrol var ama çıkarılmıyor” sızlanmaları, şimdi yerine petrol arama seferberliğinden duyulan sevince bıraktı. Herkes, Karadeniz’de yoğunlaşan petrol aramalarından yeni müjdeler bekliyor. Karadeniz’de büyük rezerv olduğuna dair veriler, yabancı şirketlerin gözünü de Türkiye’ye çevirdi. Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı Genel Müdür Yardımcısı Yurdal Öztaş, Karadeniz’de petrol arama çalışmaları kapsamında, ABD’li Exxon Mobil’in kendileriyle çalışmak isteyen bir kaç şirket arasında, kendileri için önem taşıyan bir şirket olduğunu söyledi. Bölgedeki sondajların gelişen teknolojiye ihtiyaç duyduğunu anlatan Öztaş, 2 bin metre su derinliği ve altındaki bölümün petrol açısından asıl potansiyel teşkil eden yerler olduğunu söyledi.

PETROBRAS İLE ÇALIŞTI
Riski paylaşma ve teknoloji açısından iş birliği istediklerini belirten Öztaş, bu kapsamda TPAO’nun derin deniz tecrübesi olan Brezilya’nın petrol şirketi Petrobras ile çalışmalar yaptığını hatırlattı. ABD’li ünlü petrol şirketi Exxon Mobil’in de Karadeniz’de çalışmak isteyen birkaç şirketten biri olduğunu belirten Öztaş, şöyle devam etti: “Exxon Mobil, bizim için önem taşıyan bir şirkettir. Karadeniz’de petrol arama çalışmaları kapsamında menfaatlerimizi koruyacak şekilde görüşmelerde bulunuyoruz. Derin deniz maliyeti kuyu başına 150-200 milyon dolar. Burada 5 kuyu açılacak. Yatırım maliyeti 600 milyon doların üzerinde olur.” Karadeniz’de 10 milyar varilden fazla petrol rezervi bulunduğunu tahmin eden TPAO’ya göre bu rakam, Türkiye’nin 50 yıllık petrol ihtiyacını karşılaması anlamına geliyor. Bu kapsamda özellikle Samsun açıklarında yapılacak arama çalışmaları da önem taşıyor.


  Editör :  TORLAKON

2748 Kişi Tarafından Okundu.

Yazdır Yorum Ekle Tavsiye
 
1 2 3 4 5   Bu Habere Toplam 2 Puan Verildi
 Kaynak :  TÜRK FİLOZOF TORLAKON

 Kategori ¬ GÜNCEL OLAYLAR

  Yorum ( 0 )   

Kayıtlı Yorum Bulunmuyor.

 

 Bu Kateoriye Ait Diğer Başlıklar

 
 
 

 Duyuru
  DEĞERLİ CANLAR MERHABA Torlakon ocağı, Türk Milletinin ve insanlığın bekâsı için tütmektedir. Nefesi olmak istiyorum, kâlbi vatan için atanın; sesi olmak istiyorum, toprakta kefensiz yatanın(TORLAKON)  

 
Henüz Haberlere Puan Verilmemiş..
 
Bugün için Haber Eklenmedi.
Bu Hafta içinde Haber Eklenmedi.
Bu Ay içinde Haber Eklenmedi.
 
 Takvim
 
 Ziyaretçi İstatistikleri
   
 Online : 1
 Bugün : 140
 Dün : 233
 Toplam : 828053
 Ip No : 3.235.172.213
     
 
 Vatan Size Minnettar
 

 
 Son Haberler

Son 30 Gün içinde Haber Eklenmedi
 
 Popüler Haberler

Son 30 Gün içinde Haber Eklenmedi.
 
 Döviz Bilgileri

  Döviz Alış Satış
  Dolar 6.8138 6.8260
  Euro 6.3414 6.3834
 
 Hava Durumu 
 Reklam 

  
 

   © Copyright - 2008- TÜRK FİLOZOF TORLAKON - Tüm Hakları Saklıdır. 

TÜRK FİLOZOF TORLAKON

 Çilem.Net altyapısını kullanmaktadır.